Perelepituse fookuses on seega toetatud dialoogi kaudu vettpidavate koostöökokkulepeteni jõudmine. Vahel võib see aga tähendada, et protsess jääb liialt lahenduskeskseks ja osapoolte mõtted-tunded ja valukohad sisulise aruteluta. Kui osalejad ei taju piisavalt sügavat või püsivat muutust, võivad protsessi tulemusena sõlmitud kokkulepped jääda formaalseks, kajastamata lõpuni poolte tegelikke vajadusi. Üks perelepituse eesmärkideks on aga kindlasti tõhustada koostööd ja teineteisemõistmist. Leian, et perelepitusprotsessi aitaks paljudel juhtudel toetada taastava õiguse põhimõtete sisse toomine. Ei taastav õigus ega perelepitus pole kivisse raiutud struktuurid või protsessid, vaid lähenemised, mida on võimalik ja vajalik kohandada vastavalt osapoolte vajadustele. Perelepituses, kus iga pere ja selle liikme vajadused on erinevad, on oluline, et lahendused oleks loodud nö rätsepatöö meetodil. Taastava õiguse põhimõtete ja elementide sisse toomine võib tuua suurema teineteisemõistmise ja toetada seeläbi vanematevahelist suhtlust ja kokkulepete täitmist.
Taastava õiguse integreerimine perelepitusse võib aidata pereliikmetel paremini mõista olukorda, üksteise tundeid, vajadusi ja edendada tervenemist suhetes ilma protsessi oluliselt pikendamata või teraapiasse laskumata.
Allpool toon mõned konkreetsed viisid, kuidas taastav õigus võiks perelepitusprotsessi toetada:
Keskendumine suhtlemisoskusele ja empaatia arendamisele
Taastav õigus nagu perelepituski aitab luua avatud ja ausat suhtlust. See pakub pereliikmetele turvalise ruumi oma tunnete, vajaduste ja murede jagamiseks ning kuulamiseks. Protsess aitab osapooltel mõista üksteise vaatenurki, arendada empaatiat ja mõistmist. Perelepituses, kus tihti on tegemist emotsionaalselt laetud küsimustega (nt suhtluskorra ja finantsküsimused), võib taastav õigus kui osapoolte lugude julgustamine ja minevikus vastamata jäänud küsimuste osas lahenduste leidmine ning vastutuse võtmise toetamine oluliselt toetada perelepituse põhieesmärke – toimivate elukorralduslike kokkulepeteni jõudmist.
Minevikukahju tunnistamine ja mõjude arutamine
Perekondlikes konfliktides (sh lahutuste tagajärjel) võivad osapooled kogeda suurt emotsionaalset valu, mis takistab neil eluga edasi liikumist. Taastav õigus annab võimaluse mitte ainult lahendada konflikte, vaid ka tunnistada ja adresseerida emotsionaalset kahju, mis on tekkinud minevikusündmuste tagajärjel. Kui osalejad mõistavad, kuidas nende teod või sõnad on mõjutanud teisi (eriti kui tegemist on pikaajaliste konfliktidega), võib see aidata leida tulevikkuvaatavaid lahendusi, mis arvestavad kõigi tunnete ja vajadustega.
Võimalus vastuse võtmiseks
Nagu eespool mainitud, on peaaegu paratamatu on, et perelepitusse jõudnud osapooled on teineteist ühel või teisel viisil haavanud või tunneb üks või mitu osalist end valesti mõistetuna. Taastav õigus pakub protsessi, kus osapooled saavad anda endale ja teistele võimaluse oma vigu tunnistada, vabandada või võtta muul moel vastutus. See võib olla eriti oluline, kui tunnetatav on omavaheline usalduse kaotus. Vastutuse võtmine loob ruumi tervenemisele ja aitab pereliikmetel edasi liikuda, ennetades seeläbi ka tuleviku konflikte. Taastav dialoog loob selleks head eeldused ja aitab mõista tekkinud olukorra vastastikkust.
Kõigi puudutatud isikute kokku toomine
Kuigi ka perelepitusprotsess hõlmab laste ärakuulamist, ei ole see kindlasti reegel ja peamiselt toimub dialoog siiski lahkuminevate vanemate vahel. Taastava õiguse üheks vääramatuks põhimõtteks on aga, et need, kes on südmustest enim mõjutatud, on ka need, kes suudavad leida parimad lahendused edasi liikumiseks. Kõigi pereliikmete, sealhulgas laiendatud pereringi (vanavanemad või teised tugiisikud) kaasamine lahendamata olukordade arutamisse võib oluliselt suurendada järgneva klassikalise lepitusprotsessi edukust ja vanemate teadlikkust.